디시인사이드

언어변경
A collection of January home-cooked meals from an independent man who has been

I was told that if I made it, it wouldn't even cost me 300,000 won a month for food, but I got all kinds of criticism, so I took pictures of my home-cooked meals throughout January.

I don't know why I get criticized, but even though I get criticized, it's like eating rice with plain water.


Pork is domestically produced, beef is American.


Spent 150,000 won on food as of January 23rd


I don't like snacks, ice cream, drinks, jelly, candy, bread, so I don't buy them with my own money + I don't smoke.


I was originally a cook.

2bb2df22a88068f43aef87e7459c756cf01471e6dd09be3ef7cbf3a411aee24a14503e58346a2a

I don't know how much it costs because I brought the kimchi and perilla oil from my grandmother.





2bb2df22a88068f43aef87e7459c756cf01471e6dd09be36f7cbf3a411aee24ac832edccbffcd7bbeb

Jiggle

2bb2df22a88068f43aef87e7459c756cf01471e6dd09be37f7cbf3a411aee24a14a96eb2e4826378

Seasoned ribs revisited

2bb2df22a88068f43aef87e7459c756cf01471e6dd09be34f7cbf3a411aee24af58d1e7defe017c8a1

fry

1db2d928f1f034b37c80fcb418807d6f4e966ecc6fde44a0aab025184ffaeb6d38b7a88e432f4527657af9

bibimbap
The bottom right is minced meat.

7fed8272b5836af651ee82e54f807673ce762e1a7c5062c3e0076e1527868cf2

Don't make your own dumplings. It's better to save a few pounds for an event and eat them all year round.

28b9d932da836ff63be68ee64183746a124a1f603526570569165ed27e6a8c5ae6be

28b9d932da836ff63be681ec45817c69df3d691369e39ba9ad2347248398872f9d41a7

I use the bones to make chicken stock.

2bb2df22a88068f43aef87e7459c756cf01471e6dd09be35f7cbf3a411aee24a8bd1c1be4c03c002b0

chicken leg steak

2bb2df22a88068f43aef87e7459c756cf01471e6dd09be32f7cbf3a411aee24ade57c506030fec2182

Chicken doritang

28b9d932da836ff63be68ee44784766d2b0717978151c87b817dd163246347a4223c0e

strawberry

2bb2df22a88068f43aef87e7459c756cf01471e6dd09be33f7cbf3a411aee24ac2c909121c466f79be

Jjimdak

28b9d932da836ff63be68ee545827d6e9456e82eef2359f311cf7764e9394692a74193

I made rose sauce, added noodles and stir-fried it.
I made it to make noodles.


28b9d932da836ff63be68ee64e807769402826a508c767d33c3ef69aa592111f47157b

Pull out lard oil to use when making Jjajang

28b9d932da836ff63be681ec4f857c6827af8c09c990a13d1ff89b5f071ebec0813f

Ganjjajang

28b9d932da836ff63be681ec4f837c6e39e8a72d6e400935149535150f86c4cef11cfb

Bean sprout soup


28b9d932da836ff63be681ec448972694cf22c7a4c7083b1a44a42b9eff70bc5a9464f

28b9d932da836ff63be681ec4f807c6e9671677da1e28608dc69dd9d762d037f966ccf

Curry

28b9d932da836ff63be68ee54684766ee04df72fd396574699e2e8b98bcde5ed15aa79

Odeng soup

28b9d932da836ff63be68ee54280736d9090c1366a60f500dce43fc39904a8327fd462

Stir-fried Pork and Celery


28b9d932da836ff63be68ee542837d6cd6658a4a2a5a1b2bc54be0e5a52b61db32c2

cow Meat Noodles


28b9d932da836ff63be68ee542827168d891e12ddeb2caeadb26987fed8bfc832ad9a9

Sous Vide Boiled Pork





If you make it, you can eat it and then clean it up.
There are some that I eat for 3 days.
That's what living alone means Because

1ebec223e0dc2bae61abe9e74683706d2ba34f83d3d3cbb3b5c0c40c460e9e911ad06c312431a323b0430617da2f27872945b69f

Delivery fee spent last year: 158,000 won






Tips for saving money

Buy rice in 20 kg bags and eat it.

Take a good look at the supermarket flyer

Meat is much cheaper at the butcher shop. You have to give 40% off at the supermarket to be similar to the butcher shop. Based on the price in front of my house (but you have to take into account that the trimmings are lumpy).

Gochujang and soybean paste are cheaper online even with a 50% discount at E-Mart.

  • 39
  • 0
Sort by :
'Food galler'The gallery nickname is the recommended nickname in the gallery. (You can enter your nickname directly when deleting it.)
더보기